Ahhoz, hogy megtaláld a számodra leginkább megfelelő nyugdíjbiztosítás konstrukciót, érdemes azokat alaposan összehasonlítanod. A feladat korántsem egyszerű, ugyanis 11 biztosító kínál több mint 40 típusú csomagot. De vajon melyik nyugdíjbiztosítási forma hozhatja a legjobb eredményt? A hozamok között jelentős különbségek lehetnek, amik a befektetési stratégiától, az alapok típusától és a költségektől függenek. A Grantis nyugdíjbiztosítások összehasonlítása jól felvázolja a különböző opciókat. Érdemes tehát megismerkedned az egyes termékek jellemzőivel és előnyeivel, hogy dönteni tudj.
Miért érdemes összehasonlítani a nyugdíjbiztosításokat?
A nyugdíjbiztosítás hosszú távú elköteleződést jelent, ezért fontos, hogy olyan megoldást találj, ami a lehető legjobb hozamokat kínálja és igazodik az egyéni kockázattűrő képességedhez. A biztosítási formák gyakran eltérő stratégiákkal működnek: míg néhány kisebb, de stabilabb, addig mások nagyobb kockázattal, de potenciálisan magasabb hozamokkal kecsegtetnek.
Az Grantis nyugdíjbiztosítások összehasonlítása során több szempontot érdemes figyelembe venned. A várható hozamok mellett, az alapkezelői díjakat, a befektetési alapok típusa és az adókedvezmények sem mellékes szempontok. Szánj elég időt ezek megismerésére!
A leggyakoribb nyugdíjbiztosítási típusok és hozamok
Garantált hozamú nyugdíjbiztosítások
A garantált hozamú nyugdíjbiztosításokat általában alacsony kockázati szint jellemzi és olyan befektetési eszközöket tartalmaznak, mint az állam- és egyéb stabil értékpapírok. Ezek mindig kisebb hozamokat kínálnak, de kiszámíthatóbbak, ezért ajánlottak akkor, ha kerülni akarod a nagyobb kockázatokat.
Ezek a portfóliók évi 2-4% közötti hozamokat tudnak elérni, attól függően, hogy milyen típusú alapokat választasz és mennyire jó gazdasági helyzet uralkodik. Az infláció ellen ezek csak részben nyújtanak védelmet, így ha hosszú távú, jelentős megtakarítást szeretnél, akkor érdemes átgondolni a döntésedet.
Befektetési egységekhez kötött (unit-linked) nyugdíjbiztosítások
A befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítási alapok kockázatosabbak, mivel nagyobb arányban tartalmaznak részvényeket, de így esélyt adnak arra, hogy idővel magasabb hozamokat érj el. Ezek a befektetések különösen akkor lehetnek eredményesek, ha több évtizeden keresztül kamatoznak. Évente akár 8-10% pluszt is produkálhatnak, ám nagyobb piaci ingadozásoknak vannak kitéve. Bár a nagyobb piaci mozgások félelmetesek lehetnek, de szerencsére az idő távlatában ezek könnyen kiegyenlítődnek.
Milyen szempontok alapján érdemes még választani?
A hozamokon túl, érdemes megvizsgálnod a nyugdíjbiztosítás költségeit, hiszen ezek csökkenthetik a befektetésed eredményét. Az alapkezelési és adminisztrációs díjak, a szerződéses költségek mind-mind hatással lehetnek a végső hozamra. Figyelembe kell venned az állam általa biztosított adókedvezményt is, ami az éves befizetések 20%-át jelenti, maximum 130 000 Ft-ig. Ennek az előnye, hogy további támogatást nyújt a nyugdíjbiztosítási alap növeléséhez.
Amennyiben nem vagy jártas a területen, mindenképpen kérj szakmai segítséget. A Grantis munkatársai örömmel állnak rendelkezésedre. Kalkulátoraik segítségével egyszerre több biztosítást vethetsz össze és garantáltan megtalálod azt, amelyik a leginkább neked való.